Türk Diabaz Çeşitleri

Diabaz Hakkında Bilgi

Diyabaz (dolerite) yeşil ve koyu yeşil renklerinde yarı derinlik volkanik kayaçlarındandır. Yapısal bileşim olarak gabbro ve bazalta eşit yapıda iken dokusal olarak ikisinin arasındadır. Diyabazlar kuvarssız granit olarakta bilinmektedirler. Kimyasal bileşimdeki silis oranı %45-52 arasında değişmektedir. Hiçbir zaman kuvars ve feldspatları içermezler. Granitlerden kuvarsın azalması ile ayrılmaktadırlar.

Diyabazlar yapıları itibariyle sert kayaçlar olmaları neticesinde yapısal uygulama alanında genellikle dış mekan uygulamaları olan park, bahçe, meydan, tretuar, yürüyüş yolları, trafiğe kapatılmış kentiçi yol, bulvar, üst-alt geçit, köprü kaplamaları ile duvar ve yüzme havuzu zemin ve yan yüzey döşeme ve kaplamalarında kullanılmaktadır.

Dekoratif amaçlı olarakta oldukça yaygın kullanım alanı olan diyabazlar heykel, değişik insan ve hayvan figürleri yapımında kullanılmaktadır. Dairesel amorf formlar ise peyzaj düzenlemelerinde tercih edilmektedir. Diyabazların endüstriyel alanda kullanımları ise yapı kimyasalları sanayinde mikronize kum ve izolasyon sanayinde kaya yünü ham maddesi, beton üretiminde kullanılan granüler malzeme, seramik sanayinde sırlama ham maddesi, karayolları üst yapı kaplamasında mıcır ve demiryollarında raylar arasına serilen balast malzemeside bulunmaktadır.

Türkiye'de üretimi yapılan diabaz çeşitlerine ait detaylı bilgi ve görselleri aşağıda linki verilen web sitemizden ulaşabilirsiniz.

http://www.arelstone.com

DİABAZ

Ürün Adı

Yeşil Diabaz

Kullanım Alanları

Dış Mekan Uygulamaları

Yüzey Uygulamaları

Cilalı, Kumlu, Patinatolu, Kumlu Patinatolu

Ebatlar

Ebatlı

30 X 30, 30 X 60, 60 X 60 v.b.

Plaka

240up x 120 up cm

Kalınlık

2cm, 3cm veya talebe göre

Teslim

Teslim zamanı ebatlara, miktara ve yüzey işlemlerine bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 30 gündür.

Başlıca Pazarlar

Batı Avrupa, Kuzey Amerika, v.b.

Ambalaj

Ebatlı

Tahta Sandık, Palet

Plaka

Tahta Sandık

Servis

İhracat Kalitesi Uygun Fiyat

Yorum Yaz

Gönder