Türk Limra Çeşitleri

Limra Hakkında Bilgi

Limra iki şekilde oluşmaktadır. İlk şekil deniz kabukları, foraminiler, mercan ve yosun kalıntıları gibi deniz organizmalarının okyanus yada göl tabanlarında birikmesi sonucu oluşan organik tortul kayaç tipidir. Bu kalıntılardaki kalsit formundaki kalsiyum karbonat (CaCO3) limranın granüllerini oluşturmaktadır. Bazı organik limra türleri yapılarında nehirler tarafından taşınan silis, kum yada çamur içermektedir. Bu tip limralar fosil içermekle beraber; oluştukları döneme ait yeryüzü ortamı hakkında da bilgi vermektedir. İkinci limra oluşum şekli kimyasal tortul kayaç tipidir. Bu tip limra kalsitin mağaralarda kimyasal çökelmesi sonucu oluşmaktadır. Örneğin sarkıt ve dikitler yeraltı sularında bulunan kalsiyum karbonatın çökelmesi sonucu oluşan kimyasal tortul kayaç tipleridir.

Limranın yapı sektöründen kimyasal sektörüne kadar pekçok kullanım alanı bulunmaktadır. Dekoratif, sağlam ve kolay işlenebilir özelliği dolayısıyla limra duvar kaplamalarında ve zemin döşemelerinde ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Mimari kullanım alanları olarak daha ziyade dış mekanlar yerine iç mekanlarda tercih edilmektedir. Yağmur, kar, hava kirliliği gibi hava etkileri limranın dış görünümünü olumsuz etkilemektedir. Yumuşak ve sügerimsi yapısı darbe ve hava şartları dayanımını düşürmektedir.

Limranın diğer kullanım alanları; karayollarında dolgu malzemesi, harç ve çimento üretimini (özellikle düşük kalite limralar), dişmacunu ve boyalarda doldurucu malzeme ve asidik toprakları nötrleştirmek için toprak düzenleyicilerdir. Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde de İstanbul’da limranın binalarda kullanımını görmekteyiz; örneğin Aya Sofya, Süleymaniye Camii ve Eski İstanbul’u çevreleyen surlar güzel kullanım alanlarıdır. Eski Cami, Üç Şerefeli Cami ve II.Bayazit Külliyesi’nde kullanılan değişik stillerde limra blokları İslam mimarisinin diğer öne çıkan örnekleridir.

Türkiye'de üretimi yapılan limra çeşitlerine ait detaylı bilgi ve görselleri aşağıda linki verilen web sitemizden ulaşabilirsiniz.

http://www.arelstone.com

LİMRA

Ürün Adı

Fosilli, Fosilsiz & Karışık

Kullanım Alanları

İç & Dış Mekan UygulamalarıZemin Döşeme & Duvar Kaplama, Cephe Giydirme, Yüzme Havuzu  v.b.  

Yüzey Uygulamaları

Cilalı, Honlu, Fırçalanmış,Çekiçlenmiş v.b.

Ebatlar

Ebatlı

12x12x3/8, 16x16x1/2, 16x16x3/8, 16x24x1/2, 18x18x1/2, 24x24x1/2
24x24x5/8, 3x6x3/8, 4x4x3/8, 4x8x3/8, 6x6x3/8, 8x16x1/2, Antik Yüzey
Fransız/Villa Yüzey v.b.

Plaka

240up x 120 up cm

Kalınlık

2cm , 3cm veya talebe göre

Teslim

Teslim zamanı ebatlara, miktara ve yüzey işlemlerine bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 30 gündür.

Başlıca Pazarlar

Batı Avrupa, Kuzey Amerika, v.b.

Ambalaj

Ebatlı

Tahta Sandık, Palet

Plaka

Tahta Sandık

Servis

İhracat Kalitesi Uygun Fiyat

Yorum Yaz

Gönder