Türk Mermer Çeşitleri

Ana Sayfa       
Mermer Hakkında Bilgi

Kalsit ve domolit granüllerinin yüksek basınç ve ısı altında tekrar kristalleşmesi sonucu mermer oluşmaktadır. Mermer kelimesi Yunanca parlayan taş anlamına gelen kelimeden oluşmaktadır. Bu kök aynı zamanda İngilizce marmoreal kelimesine de esas oluşturmaktadır. Marmaros kelimesi aynı zamanda Marmara Adası’nda çıkan mermer nedeniyle de bu adaya ismini vermiştir.

Mermer uzun yıllar lüks ve statünün sembolü iken; günümüzde yatırımcısına rekabetçi fiyatlar ve uzun yıllar dayanımı ile avantaj sağlamaktadır. Ülkemizin mermer tarihi dörtbin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Türkiye; Yunan ve Roma Medeniyeti’nden Osmanlı Medeniyeti’ne kadar daha birçok medeniyetin heykel ve anıtları için mermer sağlayan ülke olmuştur.

Mermer yapısal ve dekoratif pek çok uygulamada kullanılmaktadır. Dekoratif ve mimari kullanım alanları arasında duvar kaplama, zemin döşeme, heykel ve kaidelerde, merdivenlerde, kaldırımlarda, şömine ve lavabolar bulunmaktadır. Pekçok gözkamaştırıcı antik anıt ve yapılar mermer ile inşaa edilmiştir. Yunanlılar, Romalılar ve Osmanlılar tapınaklarını, camilerini, saraylarını, heykel ve katedrallerini mermer ve mermer süslemeler ile dekore etmişlerdir.

Mermerin günümüzde ve geçmişte en yaygın kullanımı zemin döşeme ve duvar kaplamalarıdır. Mermerin sıcak ve zarif görünümü; mermeri mimar ve mermer ustalarının daha ziyade koridor ve fuayelerin dekorasyonunda kullanmalarına neden olmuştur. Açık renk mermerler zemin döşemelerinde tercih edilirken; renkli mermerler kullanıldıkları ortamlara dramatik etki vermesi için desen ve mozaiklerde kullanılmıştır.

Türkiye'de üretimi yapılan mermer çeşitlerine ait detaylı bilgi ve görselleri aşağıda linki verilen web sitemizden ulaşabilirsiniz.

http://www.arelstone.com

Yorum Yaz

Gönder