Türk Traverten Çeşitleri

Ana Sayfa       
Traverten Hakkında Bilgi

Traverten; yeraltı ve yerüstü kaynak sularında bulunan kalsiyum karbonatın, kaplıca sularının yeryüzüne çıktığı yerde ya da limra mağaralarında çökelmesi sonucu oluşan kimyasal tortul kayaçlardır. Traverten üzerindeki delikler bu suların yeryüzüne çıktığı esnada içinde bulunan karbon dioksitin buharlaşması sonucu oluşmaktadır.

Traverten eski zamanlardan günümüze en çok iç mekân ve dış mekân inşaat malzemesi olarak kullanılmıştır. Eski zamanlarda en çok Romalılar traverteni amfi tiyatrolarının, tapınaklarının, hamamlarının ve anıtlarının inşasında kullanmışlardır. Travertenin antik görünümü sayesinde bugünde pek çok mimar, iç ve dış mekân uygulamalarında tercih etmektedir. Başlıca kullanım alanlarına örnek olarak; duvar kaplamaları, havuz zemin döşeme ve merdivenleri, bahçe avlularında, banyo ve duşlarda, lavabolarda, madalyonlarda, şömine ve zemin döşemelerinde kullanılmaktadır.

Traverten lüks bir ürün olarak algılanmaktadır. Konut ve ticari alanların zevkli ve zengin göstermesi amacıyla görsel efekt vermek için kullanılır. Türkiye dünyanın en gösterişli traverten ocakları hammaddesine ve en büyük traverten rezervlerine sahip ülke durumdadır.

Traverten kaynakları bakımında oldukça zengin olan Türkiye’nin traverten çeşitleri renklerine göre isimlendirilmektedir. Başlıca Türk traverten çeşitleri arasında fildişi, açık ve koyu klasik, noçe, gümüş ve altın renkli traverten sayılabilir. Travertenin doğal yapısı gereği pek çok yerel traverten çeşidi de bulunmaktadır örneğin çikolata, navona, emerald gibi.

Ham yüzey olarak uygulanması pek tercih edilmeyen travertenin çok çeşitli yüzey işlemleri ile uygulaması yapılmaktadır. Avrupa ve Amerika’da en çok tercih edilen yüzey işlemi; travertene antik görünüm vermesi nedeniyle eskitme uygulamasıdır. Diğer tercih edilen yüzey işlemleri ise cilalı, honlu, fırçalı yüzey işlemidir.

Türkiye'de üretimi yapılan traverten çeşitlerine ait detaylı bilgi ve görselleri aşağıda linki verilen web sitemizden ulaşabilirsiniz.

http://www.arelstone.com

TRAVERTEN

Ürün Adı

Light, Dark, Dark Walnut,Light Walnut,Noce

Kullanım Alanları

Zemin Döşeme, Duşlar,Yüzme Havuzları,Duvar Kaplama,Mutfak Tezgahları v.b.

Yüzey Uygulamaları

Cilalı, Honlu, Fırçalanmış, Eskitilmiş v.b.

Ebatlar

Ebatlı

12x12x3/8, 16x16x1/2, 16x16x3/8, 16x24x1/2, 18x18x1/2, 24x24x1/2
24x24x5/8, 3x6x3/8, 4x4x3/8, 4x8x3/8, 6x6x3/8, 8x16x1/2, Antik Yüzey
Fransız/Villa Yüzey v.b.

Plaka

240up x 120 up cm

Kalınlık

2cm, 3cm veya talebe göre

Profil Detayları

Eskitilmiş, Honlu ,Düz v.b.

Teslim

Teslim zamanı ebatlara, miktara ve yüzey işlemlerine bağlı olarak değişmekle beraber ortalama 30 gündür.

Başlıca Pazarlar

Batı Avrupa, Kuzey Amerika v.b.

Ambalaj

Ebatlı

Tahta Sandık, Palet

Plaka

Tahta Sandık

Servis

İhracat Kalitesi Uygun Fiyat

Yorum Yaz

Gönder